Okuduğunuz haber
ELEKTRONİK TEBLİGAT İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR? ELEKTRONİK TEBLİGAT ADRESİ
Anasayfa   /    Teknoloji    /    Elektronik Tebligat İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektronik Tebligat Adresi

Elektronik Tebligat İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektronik Tebligat Adresi

Elektronik Tebligat Yönetmeliği

TEKNOLOJİ      06 Aralik 2018 - 03:18     1489     0

Elektronik Tebligat İşlemleri Nasıl Yapılır? Elektronik Tebligat Adresi

Elektronik tebligat nedir?

 Elektronik tebligat, Tebligat Kanununa ve Elektronik Tebligat Yönetmeliğine uygun olarak yapılan tebligatı ifade etmektedir.

Tabii olarak tebligat söz konusu olduğunda muhatabın bir adresinin bulunuyor olması gerekmektedir. Elektronik tebligat Yönetmeliğine göre, elektronik tebligatta bu adres; Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT) tarafından, gerçek kişiler için kimlik bilgileri, tüzel kişiler için ise tabi oldukları sistem bilgileri esas alınmak suretiyle tek ve benzersiz şekilde oluşturulan ve UETS’ye kaydedilen tebligat adresini ifade etmektedir.

Kimlere Tebligatın Elektronik Olarak Yapılması Zorunludur?

 Kamu idarelerine (Bakanlıklara, yargı kurumlarına, belediyelere, üniversitelere vs.), KİT’lere, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına,  özel hukuk düzel kişilerine (şirketler, dernekler, vakıflar, kooperatifler), noterlere, baro levhasına yazılı avukatlara, sicile kayıtlı arabuluculara ve bilirkişilere tebligatın elektronik ortamda yapılması zorunlu olacaktır.

Bunların dışındaki gerçek ya da tüzel kişiler talep ederlerse bunlara da elektronik tebligat adresi verilecektir. Bu durumda bunlara da tebligatın elektronik ortamda yapılması zorunlu olacaktır.

Elektronik Tebligat Adresi Almak İçin Nereye Başvurulacaktır? Elektronik Tebligat Adresi Ne Kadar Sürede Verilir?

İlgililer, elektronik tebligat adresini almak için PTT’ye başvuracaklardır ve PTT başvuru tarihinden itibaren bir ay içerisinde adresi oluşturup UETS’ye kaydedecektir. PTT oluşturduğu elektronik adresi sahibine de teslim edecektir.

 Elektronik Tebligat Nasıl Hazırlanacak ve Gönderilecektir?

 Tebligat çıkarmaya yetkili makam ve merci, elektronik tebligat mesajını hazırlayarak, UETS’ye teslim edecek; UETS, elektronik tebligat mesajını elektronik tebligat adresine ulaştıracaktır.

Elektronik Tebligat Nasıl Okunacak? Tebligata Erişim Nasıl Sağlanacak?

Elektronik tebligat adresine elektronik tebligat mesajı ulaştığı konusunda bilgilendirilmek isteyen muhatap, elektronik posta adresini veya kısa mesaj alma özelliği olan bir telefon numarasını PTT’ye bildirecektir.

İlgili kişi, elektronik tebligat adresine güvenli elektronik imzasını kullanarak veya e-Devlet kapısı üzerinden kimlik doğrulaması yaparak ya da PTT tarafından verilen şifre ile birlikte telefonuna kısa mesajla gelen tek kullanımlık doğrulama kodunu kullanarak erişecektir.

Elektronik Tebligat Adresin Kaydedileceği UETS nedir?         

Yönetmeliğe göre UETS; Tebligat Kanunu ve bu Yönetmelik uyarınca yapılan elektronik tebligat işlemlerini yürütmek amacıyla PTT tarafından kurulan, işletilen ve güvenliği yine PTT’ce sağlanan sistemi ifade ediyor.

Elektronil Tebligat Yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınız

YORUM EKLEYİN

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.