Okuduğunuz haber
KONKORDATO NEDİR?
Anasayfa   /    Nedir?    /    Konkordato Nedir?

Konkordato Nedir?

Konkordato Nedir? Kimler Başvurabilir? Kısaca şartları nelerdir?

NEDİR?      03 Aralik 2018 - 03:24     575     0

Konkordato Nedir?

Konkordato, elinde olmayan sebeplerden dolayı işleri iyi gitmeyen ve ekonomik şartların sonucu olarak iflas etme aşamasına gelen bir borçlunun, iflas etmemesi için son bir fırsat olarak nitelendirilen bir müessese olup borçlunun, borcunun bir kısmını ödeyebileceğini taahhüt ederek alacaklılarından vade istemesi, indirim istemesi, ya da hem vade hem de indirim yapılması suretiyle borçlarını ödeyebilmesi ve teknik anlamda iflastan kurtulabilmesi için öngörülen bir düzenleme şeklinde tanımlanabilir.

Konkordato müessesesi, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’nun 285 ve devamındaki maddelerde yer almaktadır. 2018 yılında kaldırılan ve Konkordatoya benzer bir yapı olan iflas ertelemeyi eskiden sadece sermaye şirketleri isteyebilirken, konkordato için böyle bir sınırlama bulunmuyor. Yani borçlu durumda olan herhangi biri konkordatoya başvurabiliyor.

Konkordato anlaşmasına varılabilmesi için;

  1. Kaydedilmiş olan alacaklıların ve alacakların yarısını veya
  2. Kaydedilmiş olan alacaklıların dörtte birini ve alacakların üçte ikisini, aşan bir çoğunluk tarafından imza edilmiş ise kabul edilmiş sayılır.

Konkordatonun tasdiki kararında alacaklıların hangi ölçüde alacaklarından vazgeçtiği ve borçlunun borçlarını hangi takvim çerçevesinde ödeyeceği belirtilir. Kararda, tasdik edilen konkordatonun yerine getirilmesini sağlamak için gerekli gözetim, yönetim ve tasfiye tedbirlerini almakla görevli bir kayyım tayin edilebilir. Konkordato kararı sonucunda borçlu borcunun bir kısmını (En az üçte ikisini) veya tamamını belli bir vadede ödeyerek iflas etmekten kurtulmuş olur.

YORUM EKLEYİN

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.