Okuduğunuz haber
PERAKENDE NEDİR?
Anasayfa   /    Nedir?    /    Perakende Nedir?

Perakende Nedir?

Mali Mevzuat Haber

NEDİR?      25 Temmuz 2019 - 23:56     230     0

Perakende Nedir?

Perakende nedir?

Üretimin sektörünün çeşitli aşamaları vardır. İlk aşama ürünün hammaddesinin çıkarılması veya elde edilmesidir. Gerek yurt içi kaynaklardan gerekse yurt dışı kaynaklardan elde edilen hammaddeler makine ve teçhizatlarla işlenerek mamul mal haline gelir.

Bu aşamadan sonra satış için hazır olan ürünler ekonomik pazarın ilk basamağı olan toptancı safhasında yer alır. Toptancılar satışa hazır olan ürünleri nihai satıcıya yani perakendecilere ulaştırır.

Perakendeci yani nihai satıcı ürünü nihai tüketiciye ulaştırır. Yani tüketici ile muhatap olan kişidir perakendeci. Mağaza, alışveriş merkezleri ve benzeri yerlerde ürüne ulaştığımız muhatabımız.

Toptan satışlarda ürünün fiyatı nihai satıcıya yani perakendeciye ulaşmadan önce daha uygundur. Perakende aşamasında ise fiyat biraz daha yükselir. Bunun sebebi perakendecinin artı maliyetleridir. Bunlar:  mağaza kirası, satış danışmanı, müşteri çevresi ile ilgili yapılan düzenlemeler vs

Böylece perakende satış yapan kişinin masrafı daha da artar ve tüketicinin mala olan ihtiyacına ve satın alma gücüne göre ürünün fiyatı yükselir.

YORUM EKLEYİN

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.