Okuduğunuz haber
SATINALMA GÜCÜ PARİTESİ NEDİR?
Anasayfa   /    Nedir?    /    Satınalma Gücü Paritesi Nedir?

Satınalma Gücü Paritesi Nedir?

Satınalma gücü paritesi (SAGP) ülkeler arasındaki fiyat farklılıklarını ortadan kaldırarak farklı ülke para birimlerinin satın alma güçlerini eşitleyen bir değişim oranıdır.

NEDİR?      05 Aralik 2018 - 17:01     612     0

Satınalma Gücü Paritesi Nedir?

Yurt dışı ve yurt içi fiyatları birbirine eşit kılan, yani bir birim ulusal paranın yurt dışındaki ve yurt içindeki satınalma gücünü eşitleyen nominal döviz kuruna "Satın alma gücü paritesi" denir.

Kısaca farklı ülke paraları arasındaki değişim oranlarının, bu paraların kendi ülkelerindeki satınalma güçleri tarafından belirlenmesi olarak ifade edilebilir. Bu teori ticarete konu olan ekonomik bir değerin, mevcut döviz kurundan belli bir yabancı paraya çevrilmiş fiyatının her yerde aynı olması gerektiğini savunur.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı satınalma gücü paritesini açıkladı. Buna göre; Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP'ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2017 yılı sonuçlarına göre 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 67 oldu ve AB ortalamasının yüzde 33 altında kaldı. Karşılaştırmalarda, 28 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) kapsandı. Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında SGP'ye göre kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 253 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 30 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 153 üzerinde, Arnavutluk ise yüzde 70 altında değere sahip oldu.

YORUM EKLEYİN

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.