Okuduğunuz haber
VERGİSİ (MTV) DÜŞÜK OLAN ARAÇLAR
Anasayfa   /    Vergi    /    Vergisi (MTV) Düşük Olan Araçlar

Vergisi (MTV) Düşük Olan Araçlar

Vergisi nispeten daha düşük olan araçlar

VERGİ      15 Ocak 2019 - 01:35     849     0

Vergisi (MTV) Düşük Olan Araçlar

Yeniden değerleme oranının belirlenmesi ile motorlu taşıtlar vergisinde artış meydana geldi. Dolayısı ile araç sahipleri, vergi açısından maliyetlerini düşürmek için vergisi nispeten daha düşük olan araçları gündemine aldı. Peki, MTV nasıl belirlenmekte ve taşıt vergilerinin daha düşük olmasını sağlayan faktörler neler olmaktadır?

Öncelikle şunu belirlemek gerekir ki, ödenecek MTV miktarı tüm araçlar için spesifik olarak belirlenmektedir. Yani vergi belirli ölçüler dikkate alınarak hesaplanmaktadır. Bunun anlamı, aracın değeri ile vergisi arasında bir ilişki olmadığıdır. Yani pahalı araçların daha çok vergisinin çıkacağı algısı, mutlak olarak doğru değildir. Fakat bedeli yüksek olan araçların genellikle yaşı daha düşük, motor gücü daha yüksek olduğundan ödenecek vergi ile araba bedeli arasında doğrudan olmasa da dolaylı bir ilişki bulunmaktadır.

MTV miktarını belirleyen üç değişken bulunmaktadır. Bunlar; Araç yaşı, silindir hacmi ve motor gücüdür. Araç yaşı ile ödenecek vergi arasında ters, silindir hacmi ve motor gücü ile vergi arasında doğrusal bir ilişki vardır. Yani aracın yaşı düştükçe yani yeni araçlarda vergi miktarı artmakta, silindir hacmi ve motor gücü düştükçe vergi miktarı azalmaktadır.

Dolayısı ile araç alırken vergi maliyeti – fayda ilişkisinde optimum dengeyi sağlamak isteyenlerin bütçeleri ile kullanmak istedikleri aracın yeniliği ve gücü arasında bir denge bulmaları gerekmektedir.

YORUM EKLEYİN

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.